تبلیغات
balatarin7 - مدیریت ایمیلها با Mozilla Thunderbird

همانطور که بارها مشاهده کرده اید دسترسی به Gmail در زمانهای خاصی عامدانه مختل و مشگل میشود . همچنین در برخی مواقع بدون هیچ اعلام و اخطاری در مورد ف ی ل ت ر شدن انرا ( موقتا ) کلا از دسترس خارج میکنند . اما در اینجا واقعا جیمیل کلا از دسترس خارج نمیشود ، بلکه عموما ( نه همیشه ) فقط مشاهده ان با مرورگر محدود میشود. اما شما میتوانید به جای مرورگر توسط برخی نرم افزارها ، جیمیلتان را ، بدون تاثیر گرفتن از محدودیتهای اعمال شده ، با سرعت و سهولت بسیار مدیریت کنید ! یکی از گزینه های عالی برای اینکار محصولی است از بنیاد موزیلا ( همان سازنده فایرفاکس ) به نام Thunderbird . نرم افزاری ازاد و متن باز و رایگان ، با پشتیبانی از انواع سیستم عامل ! در ادامه انرا نصب و تنظیم میکنیم ، تا از این محدودیت اینترنتی نیز رهایی یابید .

ابتدا باید با مراجعه به حساب Gmail خود گزینه POP3 را فعال کنید ، برای این منظور وارد جیمیل خود شوید سپس روی گزینه Settings در بالا کلیک کنید ،بعد به تب Forwarding and POP بروید و طبق تصویر در جلوی بخش POP Download تیک گزینه Enable POP for all mail را بزیند :
حالا باید نرم افزار Thunderbird را دانلود کرده و نصب کنید :

برای ویندوز:

به این صفحه مراجعه کنید و با زدن گزینه Download Latest Version ( در بالای صفحه ،  سمت راست ) اخرین نسخه انرا دانلود کنید .

برای گنو لینوکس :

در مخازن رسمی اکثر توزیعها موجود است و میتوانید انرا بسادگی با پکیج منجر توزیعتان نصب کنید .

برای مک او اس :

از این صفحه سایت اپل انرا دانلود و نصب کنید .

تنظیم در ویندوز :

پس از نصب انرا اجرا کنید . در اولین پنجره گزینه Don’t import anything را انتخاب کرده و next بزنید .

در پنجره بعدی یک نام کاربری دلخواه وادرس  ایمیل و رمز عبور ایمیلتان را وارد کنید :

در این پنجره کمی صبر کنید تا تاندربرد به اکانت شما متصل شود . سپس تیک گزینه POP-Download all messages….. را طبق تصویر بزنید . سپس روی گزینه Create Account کلیک کنید .

پس از این مرحله تاندربرد به صورت خودکار ایمیلهای شما را دانلود می کند، علاوه بر ایمیلها این نرم افزار لیبلهایی را هم که در Gamil درست کرده بودید به صورت فولدر دانلود می کند.

برای ایکه ایمیلهاتان را با همان ترتیبی که در جیمیل میبینید در اینجا مشاهده کنید باید بروید به منوی View سپس sort by و در انجا تیک گزینه Decsiending را بزنید  :

اما برای اینکه بهتر بتوانیم با این نرم افزار کار کنیم باید دو افزونه را نصب کنیم :

۱٫ راست_به_چپ نوشتن و خواندن

اولین چیزی که نیاز داریم امکان نوشتن ایمیلهای راست_به_چپ و خواندن آنها است. برای اینکار یک افزونه بسیار مناسب آماده شده است که می تواند آنرا نصب کنید. انرا از این لینک دانلود کنید. پس از دانلود کردن فایل در تاندربرد بر روی گزینه Tolls کلیک کرده و سپس بر روی Addon کلیک کنید. گزینه Install در پایین صفحه قرار دارد، بر روی آن کلیک کنید و از پنجره باز شده فایلی را که دانلود شده را انتخاب کرده و سپس بر روی open کلیک کنید. افزونه پس از تایید شما نصب می شود. پس از نصب هم از شما می خواهد نرم افزار را یک بار  restart کنید. حالا شما امکانات راست_به_چپ را خواهید داشت.

۲٫ وارد کردن تمام آدرس ها از گوگل به تاندر برد

سالهاست که از Gmail استفاده می کنید و کتابچه آدرسی دارید که به آن کاملا وابسته هستید. حالا لازم است که تمام آن آدرسها را وارد تاندربرد کنید. برای اینکار باید افزونه Zindus را نصب کنید. روش نصب همان است که قبلا توضیح داده شد. بعد از نصب منوی addon را باز کرده و از برگه Extentions افزونه Zidus را انتخاب کرده و بر روی گزینه Options کلیک کنید. حالا بر روی Add کلیک کنید، آدرس Gmail  خود را وارد کرده و بر روی ok کلیک کنید و در نهایت بر روی Sync now کلیک کنید تا آدرسهای شما از Gmail وارد تاندربرد شود.
اما اگر تاندربرد را روی سیستمی غیر شخصی ، مثالا یک  سیستم اشتراکی در دانشگاهها و یا کافی نت نصب کرده اید هر کسی با باز کردنش میتواند وارد ایمیل شما شود !  این امکان روی سیستم شخصی خودتان مشگلی ندارد ،  اما در سیستم های اشتراکی یعنی نا امنی .پس برای حفظ حریم خصوصی خود باید یک Master Password ایجاد کنید . به این ترتیب برای دریافت و ارسال ایمیل باید این کلمه عبور وارد شود. پس بدون وارد کردن Master Password هم می توان نرم افزار را باز کرد اما نمی توان ایمیلی را دریافت یا ارسال کرد.  برای ایجاد کلمه عبور به منوی Tools و سپس Options رفته و برگه Password را انتخاب کنید. تیک گزینه Use master password را بزنید.
پنجره ای باز می شود از شما می خواهد تا کلمه عبور مورد نظر خود را وارد کنید. کلمه عبور را دو بار وارد کرده و Ok را بزنید. از این پس نرم افزار تنها در صورتی باز می شود که این کلمه عبور را درست وارد کنید.
تنظیم پراکسی :
اگردر یک برهه زمانی خاص  محدودیت اینترنت بسیار شدید بود و نیاز پیدا کردید که روی تاندربیرد پراکسی تنظیم کنید از منوی tools به گزینه options بروید ، در پنجره باز شده بروید به بخش Advanced و سپس بروید به تب Network & Disk Space سپس روی گزینه setting کلیک کنید مبینید که پنجره تنظیم پراکسی دقیقا مشابه فایرفاکس در پیش روی شما باز میشود که میتوانید مشخصات پراکسی نرم افزارتان را در اینجا تنظیم کنید .

+نوشته شده در 1389/12/2 ساعت07:37 ب.ظ توسط یوسف ... | نظرات |