تبلیغات
balatarin7 - دنیای Torrent بخش اول : اشنایی

اکثر شما لینکهای دانلود مستقیم و غیر مستقیم را به خوبی میشناسید اما در مورد تورنت متاسفانه به سیستم شبکه تورنت کمتر پرداخته شده است از انجا که این شبکه یکی از ابزارهای حذف برخی محدودیتهای اینترنتی است در این پست با اشنا میشوید

تورنت یک پروتکل اشتراک فایل است که در آوریل ۲۰۰۱ توسط برنامه‌نویسی به نام برام کوهن به منظور توزیع حجم بزرگی از اطلاعات بدون کاهش در مصرف منابع پر هزینه سرور و پهنای باند طراحی شد.

آنچه که سبب تکامل بیت تورنت می شود و در عین حال باعث می شود این پروتکل نسبت به P2P ابعاد وسیع تری یابد در پروسه ی دانلود فایل تحت این پروتکل خلاصه می شود، چرا که در بیت تورنت یک فایل به صد ها قطع کوچک تقسیم می شود و در این شرایط نیازی نیست که کاربر همه ی فایل را دانلود نماید تا بتواند به اشتراک گذاشتن آن را بر روی شبکه آغاز کند، بلکه به محض اینکه کاربر یکی از صد ها قطعه ی کوچک فایل را دریافت کرد می تواند آن را به دیگران به اشتراک بگذارد. به همین علت است که بیت تورنت نسبت به پروتکل قدیمی P2P بسیار سریع تر است زیرا به محض اینکه کلاینت بیت تورنت شما یکی از قطعات فایلی که در حال دانلود آن است را دریافت کرد آن را با دیگران به اشتراک میگذارد و این عمل به صورت دائم تا دریافت کامل فایل ادامه میابد.

برای دانلود کردن یک فایل مثلا یک فیلم یا یک آلبوم موسیقی از بیت تورنت بایستی ابتدا فایل تورنت آن را بیابید، اشتباه نکنید فایل تورنت حاوی فایل یا فایلهای مورد نظر شما نیست بلکه این فایل حاوی اطلاعاتی است که توسط آن کلاینت بیت تورنت شما در می یابد که در کجا و چه آدرسی می تواند کاربری را بیابد که این فایل را دارد و آن را تحت پروتکل و شبکه ی بیت تورنت به اشتراک گذاشته و قابل دانلود کردن است.

فرض کنید که میخواهید از طریق اینترنت یک فایل و یا یک پوشه حاوی چند فایل را به دوستتان بدهید چند راه برای اینکار هست :

اول اینکه فایل را روی یک سرور HTTP اپلود کنید و لینک انرا به دوستتان و یا به عموم مردم بدهید مثل همین لینکهای فری نت

دوم اینکه فایل را روی یک سرور FTP قرار دهید که تا حدی مشابه همان روش اول است

سوم اینکه فایل خود را در هاستهای اشتراکی اپلود کنید مثل Rapidshar و Hotfile و Mediafire و ….

اما دولتها و سازمانها و افراد دارای نفوذ در هر سه حالت بالا میتوانند دسترسی دیگران به لینک فایل شما را محدود کنند . در حالت اول و دوم میتوانند با شکایت و یا تهدید مدیر سرورتان باعث شوند که سرورتان را از دست بدهید و یا حداقل مجبور شوید فایلتان را از سایت و یا هارد سرور پاک کنید ! در حالت سوم حتی میتوانند لینک شما را کلا از هاستهای اشتراکی پاک کنند .

پس چه کار کنیم ؟ میتوانید فایل را اصلا روی هیچ سروری قرار ندهید ! و بصورت تورنت انرا برای دوستتان و یا بصورت عمومی برای تمام جهان بفرستید . با این مزیت بزرگ که سلامتی دانلود فایل هم گارانتی میشود . در لینکهای عادی خیلی راحت ممکن است فایل خراب شود مخصوصا اگر فایل بزرگ باشد ( احتمالا برای شما پیش امده که ببینید فایلی بد دانلود شده ) اما سیستم تورنت طوری ساخته شده که ممکن نیست فایل بصورت خراب دانلود شود مگر اینکه فایل مبدا خراب باشد .

سیستم شبکه تورنت به این شکل است که نیازی نیست فایل مورد نظرتان ( که میتوانید هر چیزی باشد ) را در یک سرور اپلود کنید ! بلکه کافیست توسط یک نرم افزار تورنت یک فایل تورنت که حاوی ادرس ان فایل در سیستم شماست درست کنید . این فایل تورنت یک فایل چند کیلو بایتی میباشد که همین را به دوستتان میدهید و یا اگر میخواهید فایل را جهانی کنید ان فایل کوچک تورنت را در یکی از سایتهای بزرگ تورنت قرار میدهید تا تمام دنیا بتوانند انرا بگیرند .

روش دریافت فایل مورد نظرتان هم اینگونه هست که هر فردی که ان فایل کوچک تورنت را بگیرد و انرا با نرم افزار تورنت باز کند و ان نرم افزار تورنت فایل مورد نظر را مستقیما از سیستم شما دانلود میکند .و به اعکس اگر شما میخواهید چیزی از تورنت بگیرید روی همان فایل کوچک تورنت که مثلا از سایتها گرفته اید و یا از یک دوست و .. دابل کلیک میکنید و ان به نرم افزار تورنت اضافه میشود و میتوانید فایل موردنظرتان را دریافت کنید .

نکته مهم : کافیست فقط یک نفر فایل را از سیستم شما بگیرد وقتی دانلودش تمام شد سیستم ان فرد هم میشود فرستنده فایل یا به اصلطلاح سیدر Seeder

به کسی که در حال دانلود فایل هست هم میگوییند لیچر Leecher

پس اگر شما میخواهید فایل خود را به تمام دنیا بدهید ( مثلا یک فیلم و یا نرم افزار و .. ) سیستم تورنت به این شکل است که وقتی یک نفر فایلی را گرفت ، اگر همچنان نرم افزار را استپ نکند و سیستم خودش را روشن بگذارد و فایل را از لیست نرم افزار تورنت خودش حذف نکند تبدیل به یک سیدر میشود و شما میتوانید در صورت تمایل فایل را از لیست نرم افزار تورنت خودتان پاک کنید و یا سیستم خودتان را خاموش کنید

جالب اینست که در حین دریافت اولین نفر از سیستم شما هم میتوانید سیستمتان را خاموش کنید ! نکته جالب هم همین است در سیستم عادی اپلود فایل به سرور مثل سه روش بالا عملا ( بدرستی ) نمیشود چنین کاری کرد اما در سیستم تورنت بسادگی میشود یک فایل را بصورت کم کم بفرستید در این صورت روند دانلود ان فرد دریافت کننده متوقف خواهد شد تا زمانیکه دوباره سیستم خودتان را روشن کنید و یا اینکه دوباره روند فرستادن را اغاز کنید .

یعنی میشود که وسط فرستادن فایل و یا دانلود فایل از تورنت هر زمان که خواستید استپ بزنید و بعدا وقتی که خواستید دوباره استارت بزنید تا ادامه روند فرستادن و یا دریافت فایل انجام شود .

خب حالا فرض میکنیم یک فرد فایلتان را دانلود کرد و سیدر شد و شما هم سیستمتان را خاموش کردید و یا نکردید و همچنان سیدر اول هستید در این حالت اگر فرد دیگری بخواهد ان فایل را بگیرد از هر دو سیستم ( هر دو سیدر ) خواهد گرفت و اگر شما سیستمتان را خاموش و یا استپ کنید از ان فرد اولی که فایل را از شما گرفته بود و سیدر شده خواهد گرفت .

نکته مهم : هر چه تعداد سیدر یک فایل بیشتر باشد سرعت دانلود ان فایل نیز بیشتر میشود و اگر سیدر زیاد باشد میتوانید اوج سرعت ممکن خط اینترنت خود را ببینید ! ( پس اگر تعداد سیدر زیاد باشد لینک تورنت از لینک مستقیم هم خیلی سریعتر میشود )

در ضمن یک فایل میتواند بینهایت سیدر ( فرستنده ) و یا لیچر ( دریفت کننده ) داشته باشد

سوال : چه چیزهایی رو میتوانم توسط تورنت بفرستم ؟

هر چیزی حتی کل هاردتان را نیز میتوانید تبدیل به یک فایل تورنت چند کیلوبایتی کنید و در اختیار جهان قرار دهید و یا به دوستی در جای دیگری از دنیا بدهید تا او بصورت خصوصی کل موجودی هاردتان را دریافت کند

در سیستم تورنت نیاز به یک سرور پولی و یا اشتراکی برای گذشتن فایل ندارید . در اینجا سیستمهای افراد از جمله شما نقش سرورهای موقتی و رایگان را بازی میکنند برای همین عملا نمیشود از تورنت کردن یک فایل جلوگیری کرد .( و این یعنی کابوس دولتها و سازمانهای امنیتی )

سوال : من یه فیلم خاص یا کتاب و یا یک نرم افزار کمیاب میخواهم ولی هر چی میگردم لینکهایش پاک شده :( ایا در این دنیای تورنت گیر میاد ؟

احتمالش زیاد است  ! دنیای تورنت منبع بسیار بزرگیست که هر چیزی ممکن است در ان پیدا شود .

سوال : ایا این لینکهای تورنت خطرناک نیست ؟

خطرش از لینکهای عادی ( مستقیم و غیر مستقیم ) کمتر است ! چون در لینکهای عادی فرد فایل مورد نظرش را روی یک سیستم ثابت دیگر میفرستد و ممکن است فایل الوده هم باشد ( چون ان سرور سیستم خودش نیست خیالش راحت است ) اما در سیستم تورنت فایل روی سیستم خوده افراد فرستنده ( سیدر ) میباشد و سیستمش نقش سرور موقتی را دارد در نتیجه چون فایل الوده برای امنیت خوده ان فرد خطرناک است به همین دلیل بر عکس برخی اظهار نظرها فضای دنیای تورنت نسبت به لینکهای عادی امن تر و مطمئن تر است .

در پست بعدی با روند دانلود و اپلود در تورنت اشنا میشوید .


+نوشته شده در 1389/12/2 ساعت07:40 ب.ظ توسط یوسف ... | نظرات |